طراحی مکانیزم بک آپ

بررسی مزایا ، چگونگی و هزینه‌های راه اندازی

طراحی مکانیزم بک آپ

اهمیت تهیه پشتیبان از منابع مهم سازمان در مبحث فناوری اطلاعات بر هیچکس پوشیده نیست. امروزه در سازمانها منابع مالی زیادی صرف نگهداری و تهیه پشتیبان از اطلاعات می­شود زیرا یکی از مشکلات اساسی و ریسک های بزرگی که اکثر سازمانها با آن مواجه هستند، خطرات ناشی از انهدام اطلاعات می­باشد که بدلیل باگ نرم­افزارها و ویروس­ها و یا خرابی قطعات می­تواند به وجود بیاید. این خطرات موجب شده است که مسئولان انفورماتیک سازمانها بطور مرتب از اطلاعات و داده­های سازمانی نسخه پشتیبان تهیه کنند.

دو راهکار کلی برای بک آپ گیری :

در روش اول از کلیه داده­ ها در قالب یک فایل بکاپ گرفته می­شود تا در صورت پاک شدن اطلاعات و یا خرابی قطعات ، سیستم عامل و کل اطلاعات بازیابی شود.

در روش دوم از فایل های تعیین شده بکاپ گرفته می­شود.

با توجه به ضرورت حفظ اطلاعات و داده­ها و خطرات و ریسک­های روش­های بک اپ گیری دستی واحد تحقیق و توسعه شرکت هوشمند سازان فناوری ورکان ، نرم افزار Symantec BackUp Exec را جهت تهیه انواع پشتیبان از داده ها و سیستم های اطلاعاتی پیشنهاد می­ نماید.

ویژگی های Symantec BackUp Exec

  • میتوان ظرف مدت کوتاهی، سیستم عامل و اطلاعات یک کامپیوتر آسیب دیده را بطور کامل احیا نمود. بسته به حجم اطلاعات و برنامه ها، معمولا بازیابی اطلاعات کمتر از نصب ویندوز زمان می­برد.
  • در سازمانهایی که تعداد زیادی از سیستم ها وجود دارد، مدیر شبکه می­تواند کلیه عملیات بکاپ گیری را از راه دور انجام دهد و نیاز به حضور فیزیکی ندارد.
  •  با کمک Symantec BackUp ،میتوان از انواع بانک­های اطلاعاتی نیز نسخه پشتیبان گرفت. از جمله SQL ServerOracleMySql و ...
  • کلیه فعالیت های Symantec Backup بصورت غیرمحسوس است و برای تهیه نسخه های پشتیبان، نیازی به بستن فایل های در حال استفاده و یا Reboot های متعدد نیست (برخلاف نرم افزار Acronis)
  • کلیه سخت افزارهای ذخیره سازی اطلاعات از قبیل هارد دیسک، نوارهای مغناطیسی، دیسکهای نوری، NAS، SAN، DVD، USB و .... با این برنامه سازگاری دارند.
  • Symantec Backup این قابلیت را دارد که در زمان های تعیین شده، عملیات بک آپ گیری را بصورت اتوماتیک انجام دهد و گزارش کاملی برای مدیر شبکه ارسال کند.
  • قابلت پشتیبان گیری از انواع سرور ها مانند Active Directory، Microsoft Exchange Server ،SharePoint

واحد تحقیق و توسعه ی شرکت هوشمندسازان فناوری ورکان امیدوار است توانسته باشد با توضیحات قابلیت های نرم افزار قدرتمند Symantec Backup شما کارفرمای محترم را با این نرم افزار و قابلیت­ ها و مزایای فوق العاده آن کرده و کمک کوچکی در جهت امنیت و حفظ اطلاعات نموده باشد.